AFRIČKI TVOR, vrlo je zabavna i društvena životinja. Upoznajmo ovog ljubimca.DANAS HOĆEMO U ŠETNJU,...

 AFRIČKI TVOR, vrlo je zabavna i društvena životinja. Upoznajmo ovog ljubimca.DANAS HOĆEMO U ŠETNJU,.

 IGRA JE ZA NAS RADOST,A ZA VAS,....
VOLIMO MNOGO SNIJEG,...
AHH RADOSTI.
POSLIJE IGRE SAN.
ZNAM I OVO.Afrički tvor vrlo je zabavna i društvena životinja.

Spada u porodicu Mustelidae, a latinski naziv vrste je Mustela putorius furo. Ove životinje ne žive slobodno u divljini, već su domestificirane i u svijetu već vrlo popularne kao kućni ljubimci.
 
Ženke su teške od 650 do 1.100 g, mužjaci su obično dvostruko veći  pa dosežu težinu od 1.200 do 2.000 grama. Prosječna dužina tijela bez repa je 30 do 40 cm, a rep je dug od 13 do 20 cm. Afričkog tvora poznajemo u dvije osnovne boje: smeđi s crnom maskom, repom i nogama te albino koji je potpuno bijel i ima ružičaste oči (zbog nedostatka pigmenta u šarenici). Životni vijek im je 7 do 9 godina, no većina kućnih tvorova  doživi do 6 godina.
Nisu zahtjevni, nuždu nauče obavljati u pijesku isto kao mace, a pijesak trebate očistiti barem dva puta dnevno.
Tvorovi su striktni mesožderi, slično kao mačke. Posjeduju anatomske karakteristike striktnih mesoždera, što se vidi na mnogim organskim sustavima, posebno probavnom sustavu. Imaju manji broj kutnjaka koji su pojednostavljene građe i nisu namijenjeni mljevenju hrane, odnosno njenom žvakanju. Oni hranu sjeckaju trećim gornjim premolarom i prvim donjim molarom i zatim je gutaju. Isto kao psi i mačke, i tvorovi imaju mliječne i stalne zube. Imat će od 28 do 30 mliječnih zubi. Zubići izlaze u starosti od 3 do 4 tjedna. Mliječni zubi bit će zamijenjeni sa 34 stalna zuba i to vrlo rano,  do 3 mjeseca starosti. Izmjenu zubi teško je primijetiti jer mliječni zubi ispadnu tek kada su stalni već na samom izlasku.

Želudac je jednostavne građe, a tanko crijevo je vrlo kratko, dok slijepog crijeva nema.
Tvorove možemo hraniti hranom za mačiće, iako nam je danas na tržištu dostupna i hrana namijenjena upravo afričkim tvorovima, koja je svakako bolja solucija. Hrana i voda moraju biti na raspolaganju cijeli dan.  Preporučljivo je da tvoriću kupite  kavez jer će prespavati veći dio dana (oko 20 sati), no nekoliko sati na dan mora  biti slobodan kako bi se mogao igrati i rastrčati.



Kavez za jednog tvora mora biti primjerene veličine, barem 60 x 80 cm. Morate znati da se tvorić može provući kroz zaista malenu rupu, pa pazite na razmak rešetki na kavezu. Kavez trebate smjestiti tako da nije izložen propuhu niti direktnom sunčevom svjetlu i paziti treba da u njemu nema nezgodnih mjesta  na kojima bi mogla zapeti šapica tvora.


 
Vrlo rado se umotavaju i skrivaju pod krpice, pa svakako preporučam da u kavezu imaju dekice i tanke pamučne krpice u koje se mogu zamotati.



Tvor je vrlo inteligentna, čista, tiha, zaigrana životinja koja se voli maziti i jako je znatiželjan. Veže se za osobu koja se o njemu brine.Životni vijek tvora je šest do deset godina, ovisno o brizi i kvaliteti života.
Životinjice definitivno nisu za svakoga odnosno za svaku osobu. Traze puno paznje, igre i ljubavi, ali i vremena. Buduci da je uputno drzati ih u kavezu, a nikako da zive u njemu cijelo vrijeme, potrebno ih je svakodnevno pustati iz kaveza i zabavljati se s njima. Nisu kao psi, niti kao mace. Podlozni su stresu i ukoliko se ne bavite s njima ubrzo cete dobiti "isfrustriranu" zivotinjicu ili pitbull-ferreta koji vam grize do krvi i vjerujte uopce nije zabavno.Ne preporučuju ljudima koji nemaju vremena kao niti roditeljima koji bi ih nabavili svojoj maloj djeci.






Ferreti, odnosno africki tvorovi nisu divlje zivotinje i nemogu prezivjeti u divljini. To su stoljecima domestificirane zivotinje i zato ih se niti u ludulu nesmije pustati u prirodu jer nece prezivjeti. Životinjice koje se prodaju u ducanima nisu cijepljene, niti sterilizirane odnosno kastrirane. Tvorice stare preko 6 mjeseci, ako stvarno nemate strpljenja za privikavanje na ljude nemojte ih niti kupovati. Pri kupnji je potrebno paziti na to kako je zivotinjica hranjena (cesto ih hrane jeftinim hranama za macke ), da li je pocela oboljevati, te koliko je stara (zbog sterilizacije i eventualnog tjeranja ). Sigurno ce imati one odvratne usne gnjide. 
Prije kupnje ove zivotinjice trebate je dobro upoznati. Tvorici nesmiju jesti ljudsku hranu (kao npr. voce i slatkise, krumpirice, pohano meso, kruh, krekere, stapice, mlijeko). Moze im se davati kuhano ili sirovo pilece ili purece meso, ali to ovisi o zivotinjici da li ce htjeti jesti. rodjeni su "kradljivci" zato se treba paziti da im nije dostupno nista od ovih stvarcica za papanje. Nece im nista biti ako im povremeno vrlo malo date neki oblizetak, ali bolje ne. PostojE 3 vrste hrane iskljucivo za njih, malt paste, samponi za kupanje, saftici s lecitinom, a i preko interneta daju se nabaviti i druge stvarcice pogodne za ferete. slobodno se mogu hraniti kvalitetnom hranom za male macice (hills, royal canin i slicno). nikako se nesmiju hraniti hranom za pse !!

Nadalje, tvorici su zvijeri i to se nesmije zaboraviti ako se u kuci drzi i neki drugi kucni ljubimac iz porodice npr. glodavaca, ptica i slicno. Sa drugim zvijerima (macama, psima) dobro ce se slagati, ali glodavci i ptice dalje od njih. Tvorici moraju svakodnevno pustati iz kaveza kako bi se izigrali i istrcali. Prostor u kojem ih pustate mora biti osiguran na nacin da si oni ne mogu nista nazao napraviti, a i vama nesto "pospremiti". sve vam govori: gdje prođe glava, prolazi i cijelo tijelo.
Nuzdu obavljaju kao mace, u kavezu u WC s pijeskom samo im za to treba malo vise ucenja nego micama (odraditi ce to oni i u kutu sobe ali nemozete se jednostavno naljutiti na njih ).
 
Afrički tvor je sisavac iz porodice Mustalidae. Vrlo je inteligentan, čist, tih, zaigran , voli se maziti i jako je znatiželjan. Veže se za osobu koja se o njemu brine (hrani ga, čisti, igra se s njime, mazi ga).
Pokazuje sklonost prema samo jednoj osobi. Tvor spavajući provede 3/4 dana. Voli sakrivati svoj plijen. Tijelo mu je duguljasto, nogice su kratke, oči i uši male, a rep dugi. Na svakoj šapici ima 5 prstiju (potrebno im je kratiti nokte). Prosječna duljina tvora je 40-60 cm. U koži se nalaze lojne žlijezde koje izlučuju mošusni miris. Sa strane analnog otvora nalaze se analne žlijezde koje sadrže tekućinu intenzivna mirisa koja tvorovima služi za dezorijentiranje napadača. Tvorovi imaju dlaku i podlaku, nemaju znojne žlijezde (ne znoje se), pa su skloni toplotnom udaru (ne ih ostavljati na direktnom sunčevom svjetlu jer je već iznad 27ºC za njih pretjerana vrućina, a na 30-32 stupnja slijedi toplotni udar).

 
Za držanje tvora kao kućnog ljubimca potrebno je nabaviti žičani kavez koji ima više etaža. Kavez mora biti prostran, lako održiv, dobro ventiliran, mora imati dovoljno uske rešetke i mora sadržavati pojilicu, keramičku zdjelicu za hranu, posudu za obavljanje nužde i ležaljku (košaricu).
Tvorovi su potpuni mesojedi i nisu sposobni probaviti proteine biljnog porijekla. Nemaju slijepo crijevo, metabolizam im je jako brz i potrebno im je davati hranu 10 puta dnevno.
 
Do 3-4 godine starosti preporučuje se tvorove hraniti najkvalitetnijom hranom za male mačiće (sadrži više masti i proteina). Kad tvorovi navrše 4 godine, potrebno ih je hraniti s najkvalitetnijom hranom za odrasle mačke. Svakako se preporučuje da tvorovi jedu dehidriranu hranu zbog higijene zubi i desni i nije lako kvarljiva, a mekanu hranu (konzerve, paštete, vrećice) je potrebno davati kod odbijanja mladunaca od sise. Posebna su im poslastica kuhano meso bez kostiju, tvrdo kuhana jaja, sir, banane. Ne smije se tvorovima davati hrana za pse, nekvalitetna hrana za mačke, kosti, mlijeko i mliječni proizvodi, slatkiši i hrana bogata ugljikohidratima, sirovo meso i jaja (neutraliziraju biotin-vitamin H), riba i hrana bogata vlakninama (nemaju slijepo crijevo i ne mogu je probaviti). 
Tvorove možete kupati jednom mjesečno šamponom za pse, mačke ili tvorove. Potrebno ih je četkati u periodu linjanja jer se lizanjem mogu sakupiti trihobezoari (kuglice od dlake) koji mogu dovesti do opstrukcije.
Tvorovi su spolno zreli sa 6-8 mjeseci, rasplodni period im je od 3-9 mjeseca (fotoperiod-dulji dan-estrus). Ženka tvora se stalno tjera ako se ne pari, pa može uginuti od iscrpljenosti. Zato se tvorovi koji se ne koriste za rasplod steriliziraj. Graviditet kod tvorova traje 38-44 dana. Ženka može okotiti 1-18 mladunaca. Tjedan dana prije poroda ženka se počinje linjati i radi gnijezdo od dlake. Ženka tvora ima 5-9 mliječnih žlijezda.
Bebe tvorići se rađaju bez dlake, gluhi i slijepi. U dobi od 3 tjedna se tvoriće počinje prehranjivati i tada počinje rukovanje sa njima. Tvorići se od majke odvajaju sa 6 tjedana.
U Pet centar tvorovi dolaze s veterinarskom svjedodžbom (što znači da ih je pregledao veterinarski inspektor) kao bebe, stari oko 2 mjeseca. Bilo da kupite tvorića kod uzgajivača ili u trgovini za kućne ljubimce, morate se s njime baviti. Svaka mlada životinja, ako imate dovoljno vremena, strpljenja i živca,
se dade pripitomiti i naučiti neke stvari. Zato Vam preporučujem da nabavite tvora koji je mlađi od 3-4 mjeseca, ali samo ako imate dovoljno vremena i ljubavi koja mu je potrebna za zdrav i sretan život.
PRIPITOMLJENI PRIJE 2500 GODINAInače, tvorovi potječu od domesticiranoga europskoga tvora, a pretpostavlja se da su pripitomljeni prije 2500 godina. Latinski naziv je Mustela putorius furo, a hrvatski pitoma vretica. Međutim, u narodu je najčešće korišten naziv afrički tvor ili ferret. Afrički tvorovi iznimno su simpatične životinjice koje vam brzo prirastu srcu. Zbog svoga veseloga karaktera privlače sve dobne skupine ljudi, no nije ih preporučljivo držati u kućanstvima s malom djecom. Velike su spavalice pa su prikladni ljubimci i za one koji više vremena provode izvan kuće. Životni vijek im varira od 5 do 10 godina.






NAORUŽAJTE SE STRPLJENJEM
Tvorovi jako vole spavati, a ostatak dana vole istraživati, stoga im je potreban kavez minimalnih dimenzija 80 x 50 x 60 cm. U kavez im treba staviti dekicu i/ili ležaljku, razne tunele, posude za hranu i vodu koje se mogu pričvrstiti na stijenke kaveza te obavezno posudu za obavljanje nužde ispunjenu pijeskom za mačke. Ako tvora pustite iz kaveza u prostoriju ili stan, svakako pripazite na to da se negdje ne zavuče, zakvači kandžicom ili dospje do nečega što bi ga moglo ozlijediti.
No, ne zaboravite - tvorovi grizu, neki jače, neki slabije, stoga je potrebno dosta strpljenja kako biste ih od toga odviknuli. Ili im, pak, to dopustite samo tijekom igre. U početku će vam možda biti potrebna i rukavica (ovisno o jačini ugriza), no, kada jedanput uspijete postići da tvor ne grize s namjerom ozlijeđivanja, shvatit ćete kako se sav uloženi trud itekako isplatio.
Već smo rekli kako tvorovi dosta vremena provode spavajući, ali onih par sati, koliko su dnevno budni, traže vašu cjelokupnu pažnju pa ih nemojte zanemarivati. Razne igre lovice ili skrivača, u kojima i vi sudjelujete, njemu će biti neizmjerna sreća, a njegovo veselo glasanje, popularno nazvano doktanje, zacijelo vas neće ostaviti ravnodušnima.
VOLE JESTI PILETINU, PURETINU I ZEČETINU
Zdravi tvor ima bistre oči i čiste uši, lagano vlažnu njuškicu, bijele zube i ružičasti jezik i zubno meso, redovito jede, pije vodu i obavlja nuždu te reagira na zvukove oko sebe. Tvorovi spadaju u porodicu Mustelida (zvijeri) te su isključivo mesojedi. Stoga, njihova se prehrana treba bazirati na kvalitetnoj specijaliziranoj hrani za tvorove (sa što manjim postotkom žitarica zbog nemogućnosti probavljanja vlakana) ili na visoko kvalitenoj (super-premium) hrani za mačke.


 Možete ga hraniti i s mesom (piletina, puretina, zečetina), sirovim ili prokuhanim u vodi bez začina i soli, i dati mu, na posljetku, tu tekućinu za piće umjesto vode iz slavine, što će on s veseljem prihvatiti. Također, možete mu povremeno davati i prepeličja jaja, maslinovo ulje, kao i smjesu poznatu pod nazivom "duck soup", koju možete pripremiti kod kuće. Nikako mu nemojte davati hranu i poslastice za pse i obavezno izbjegavajte slatkiše! Oni im se veoma sviđaju, ali ih zbog zdravlja ne smiju komzumirati.
OBOŽAVAJU ŠETNJE 
Odrastao mužjak velik je 30 do 60 cm i teži od 1200 do 2000 grama, dok je ženka nešto sitnija, tjelesne mase 500 do 1000 grama. Tvorovi obožavaju šetnje i istraživanja te ih uz ormicu prikladne veličine i uzicu možete šetati prirodom. Nokte je potrebno redovno kratiti, ali s posebnim oprezom kako ne biste zarezali žilicu u sredini nokta, što može biti jako neugodno iskustvo i za vas i za vašega ljubimca. Tvorovi su osjetljive životinjice, podložne prehladi, a mogu oboljeti od štenećaka, smrtonosne bolesti protiv koje se moraju cijepiti svake godine. Obolijevaju još i od inzulinoma, ECE i bolesti nadbubrežne žlijezde. Tvora je potrebno cijepiti i protiv bjesnoće ako izlazi izvan kuće ili je u doticaju s drugim životinjama. Kod tvorova je općenito teško uočiti simptome bilo koje bolesti te je potrebno, čim primjetite da vaš ljubimac odbija hranu ili ima problema sa stolicom, ili je, jednostavno, općenito bezvoljan, što prije otići veterinaru. Tijekom ljeta ga držite u klimatiziranoj prostoriji, a zimi mu nesmije biti hladno.
 ŽENKA MOŽE OKOTITI OD JEDNOGA DO 18 MLADUNACA
Tvorovi postaju spolno zreli u dobi od 6 do 8 mjeseci. Mužjaci tada počinju s ispuštanjem mirisa, pojača se intenzitet mirisa mokraće i postanu agresivniji, dok ženkama otekne vulva. Ako se ženka ne pari, zbog pojačane razine hormona u organizmu može ozbiljno oboliti. Ženka je gravidna u prosjeku 35-45 dana i može okotiti 1-18 mladunaca. Tek okoćene bebe gluhe su i slijepe i bez dlake. Dodatno hranjenje mladunaca počinje u dobi od 3 tjedna, a u dobi od 4 tjedna progledaju, dok ih se u dobi od 8 tjedana može početi odvajati od majke. 
Tvora, kućnog ljubimca, najbolje je kastrirati/sterilizirati prije samog početka razdoblja tjeranja, kako bi se izbjegli zdravstveni problemi.
 
Tvorovi su zaigrane životinjice i jako vole društvo. – bodri nas Valentina kako bismo se i mi uključili u klub ljubitelja simpatičnih i veselih afričkih tvorova.
No, pri prvim doticajima s drugim životinjama potrebno je tvora držati pod nadzorom i pratiti njegove reakcije. U većini slučajeva se dobro slažu s drugim tvorovima, mačkama i psima, ali zbog svoje karnivorske prirode nagonski napadaju ptice i glodavce te ih nije preporučljivo ostavljati same u prostorijama s potencijalnim plijenom.

FOTO GALERIJA: 


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Feretke su vesele, živahne i vrlo zahvalne kao kućni ljubimci.

FERETKA-mala, razigrana, čupava životinjica/stvorenje/ koje će vam brzo prirasti k srcu.